Poradnictwo zawodowe
PORADNICTWO ZAWODOWE - art. 38 ustawy
Poradnictwo zawodowe polega na udzielaniu:
1) bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu lub miejsca pracy oraz w planowaniu rozwoju kariery zawodowej, a także na przygotowywaniu do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy, w szczególności na:
a) udzielaniu informacji o zawodach, rynku pracy, możliwościach szkolenia i kształcenia, umiejętnościach niezbędnych przy aktywnym poszukiwaniu pracy i samozatrudnieniu,
b) udzielaniu porad z wykorzystaniem standaryzowanych metod ułatwiających wybór zawodu, zmianę kwalifikacji, podjęcie lub zmianę pracy, w tym badaniu kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych,
c) kierowaniu na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie umożliwiające wydawanie opinii o przydatności zawodowej do pracy i zawodu albo kierunku szkolenia,
d) inicjowaniu, organizowaniu i prowadzeniu grupowych porad zawodowych dla bezrobotnych i poszukujących pracy;
2) pracodawcom pomocy:
a) w doborze kandydatów do pracy spośród bezrobotnych i poszukujących pracy,
b) we wspieraniu rozwoju zawodowego pracodawcy i jego pracowników przez udzielanie porad zawodowych.
W ramach poradnictwa zawodowego są inicjowane, organizowane i prowadzone szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy.
Poradnictwo zawodowe jest realizowane zgodnie z zasadami:
1) dostępności
2) dobrowolności;
3) równości bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne lub przynależność związkową;
4) swobody wyboru zawodu i miejsca zatrudnienia;
5) bezpłatności;
6) poufności i ochrony danych.
Celem poradnictwa zawodowego jest pomoc osobom bezrobotnym i poszukującym pracy w wyborze odpowiedniego zawodu, zmianie kwalifikacji, a także badanie zainteresowań i uzdolnień zawodowych. Poradnictwo zawodowe polega również na udzielaniu informacji o zawodach, rynku pracy oraz możliwościach szkolenia i kształcenia.
Doradca zawodowy może pomóc również pracodawcy w zakresie doboru kandydatów do pracy spośród bezrobotnych i poszukujących pracy, jak również we wspieraniu rozwoju zawodowego pracodawcy i jego pracowników poprzez udzielanie porad zawodowych.
Poradnictwo zawodowe skierowane jest do osób, które chcą:
- określić możliwości rozwoju zawodowego,
- wzmocnić samoocenę i motywację,
- zaplanować ścieżkę zawodową,
- określić predyspozycje zawodowe,
- opracować indywidualny plan działania.
Poradnictwo zawodowe dzieli się na:
Indywidualne, które polega na indywidualnych spotkaniach klienta z doradcą zawodowym, w celu analizy jego sytuacji zawodowej i omówieniu możliwości zmian.
Grupowe, które jest kilkugodzinnym spotkaniem doradcy z grupą osób i omówieniem konkretnych tematów, m.in.: poczucie własnej wartości, umiejętności interpersonalne, techniki redukcji stresu i inne.
Istnieje możliwość udostępnienia osobom zarejestrowanym lub niezarejestrowanym, zasobów informacji zawodowych, wspomagających proces podejmowania decyzji zawodowej.
Fotokod (QR Code) - zapisz adres strony w komórce

Adres: http://pupkluczbork.pl/strona/poradnictwo-zawodowe/67